Şifalı merhemler

merhem Merhemler, jeller ve spreyler harici tıbbi ürünlerdir. Patolojik sürecin doğasına ve ciddiyetine tabidirler.

Deri ve iç dokudaki tüm dış hasarlar iki gruba ayrılır:

  • kusur oluşumu dış etkilerden kaynaklanır;
  • deri patolojisi iç hastalığın bir sonucudur.

Dış etkenler arasında, yaralanmalar, UV ışınlarına maruz kalma, agresif ve yüksek sıcaklıklı sıvılar ve hipotermi bulunur, bunun sonucunda cildin bütünlüğü bozulur (açık yaralar oluşur).

Bu sürecin bir komplikasyonu bazen bir doku enfeksiyonudır.

Bazı fonksiyonel hastalıklar ve kronik enfeksiyonlar ülser, egzama, dermatit ve diğer cilt patolojilerinin oluşumuna neden olur.

İyileştirici maddelerin topikal uygulaması radikal tedavi için her zaman yeterli değildir. Daha sıklıkla ilaçlar karmaşık terapinin bir parçası olarak kullanılır.

Şifa ve doku rejenerasyonu

Tıbbi uygulamada, merhemler, kremler ve jeller, dokuları restore etmek (yeniden üretmek) için yaygın olarak kullanılmaktadır. En yaygın ilaçları düşünün.

aktovegin150 Actovegin - enfekte olmayan yaralar, yanıklar, bası yaralarının iyileşmesini destekleyen bir ilaç. İlacın yenilenen özelliklerini belirleyen hücresel metabolizmayı aktive eder. Aktif madde deproteinize hemoderivattır (ultrafiltrasyon ile protein kütlesinden kurtulan buzağı kanından ekstrakt).

Derin trofik ülserlerde bir jel ince bir tabaka ile uygulanır ve üstüne merhem içine bolca batırılmış bir bandaj uygulanır. Yara tedavisi (sargı değişimi) - günde bir kez.

solkoseril150 Solcoseryl - benzer bir ilaç (aynı aktif bileşen). Fonların etkisinin doğasındaki bazı farklılıklar, ilaç firmaları tarafından kullanılan farklı üretim teknolojilerinden kaynaklanmaktadır. Solcoseryl aynı dozaj formlarında (jöle, merhem, jel) bulunur ve Actovegin ile aynı patolojiler için reçete edilir.

bepanten150 Bepanthen (aktif madde dexpanthenol pantotenik asitin bir türevidir) - aşınmaları, yaraları ve yanıkları tedavi etmek için bir krem, memelerde çatlaklar.

Terapötik etki, B5 vitamininin kollajen sentezini uyarma, hücresel metabolizmayı hızlandırma yeteneğine dayanır. Ayrıca çocuklarda bebek bezi döküntüsü ve bebek bezi dermatiti ortadan kaldırmak için kullanılır.

İlaç yumuşatıcı, analjezik, yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.

Bepanten plus , yarayı enfeksiyondan korumak için kloroheksidin hidrokloridin eklendiği bileşikle aynıdır. Nipellerde de uygulanabilir, ancak yemlemeden önce durulanması önerilir.

dpant150 D-Panthenol harici kullanım için bir ilaçtır (aktif madde dexapentenol). Cildin yara yüzeylerinin (postoperatif yaralar, yanıklar, travmatik yaralar) epitelizasyon sürecini hızlandırmak için kompleks terapiye atandı.

İlaç, cildi yatıştırır, yumuşatır, etkilenen cildi anestetize eder, zayıf bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Pantotenik asit, epitelyal dokuların iyileşme sürecini hızlandıran kortikosteroidlerin ve asetilkolinin sentezinde rol oynar.

pantheno150 Panthenol sprey etkili bir onaydır. Pantotenik asit bazlı merhem gibi çeşitli kökenlerin yaralarını ve yanıklarını tedavi etmek için kullanılır. Kollajen sentezini hızlandırır, bir soğutma (yumuşatma) etkisine sahiptir.

Balon, basınç altında köpük ile doldurulur, açık ve kuru veya ıslak yaralara uygulanmalıdır.

Mümkünse etkilenen alan açık bırakılır - yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesi için sürekli bir hava akışı gerekir.

Bandaj, cildin giyim ve dış katışıklarla temas etmesini önlemek için gerekli olduğu durumlarda uygulanır.

Dermatozların tedavisinde hormonal olmayan merhem

Dermatolojik hastalıkların tedavisi için merhemler - anti-inflamatuar ve iyileştirici etkileri olan bir dizi ilaç.

Bunların her birinin, belirli bir patojenik ortama karşı aktiviteyle veya alerjenleri baskılayabilme özelliğiyle belirlenen kendi belirtileri vardır.

Kortikosteroidlerin aksine, bu serinin ilaçları, iç hastalıkların tedavisi için kapsamlı bir programda yer alan ek fonlar olarak kullanılmaktadır.

radevit150 Radevit (aktif madde retinol palmitat, A vitamini), seboreik dermatit, iktiyozis, erozyon, yanıklar, belli tipte nörodermatit ve beriberi sırasında oluşan çatlakların tedavisinde kullanılan bir merhemdir . Rejeneratif etki, A vitamininin metabolik süreçleri hızlandırma, yetenekli radikallerin etkisini bloke etme yeteneğinden kaynaklanır.

kuriozin150 Curiosin (çinko hiyalüronat) - akne iltihapları dahil olmak üzere akne tedavisi rejimlerinde kullanılan bir merhem (jel). İlaç antiseptik bir etkiye sahiptir, kan dolaşımını ve mikrosirkülasyonu aktive eder, dermisin beslenmesini iyileştirir, kolajen sentezini aktive eder. Kozmetolojide, iyileştirme gençleştirme programlarında kullanılır - kırışıklıkların düzeltilmesi ve cildin iyileşmesi için.

Anti-inflamatuar açık çareler

Lokal anti-enflamatuar ilaçlara bakteri ve mantarların aktivitesini nötrleştiren bir madde içeren çözeltiler, spreyler, merhemler ve jeller dahildir. Bu gibi bileşikler enfekte olmuş yaralara veya enflamatuar odaklara uygulanır.

Dimeksit (çözelti) antibakteriyel ve yatıştırıcı etkileri olan bir ilaçtır. Şişmeyi ve iltihabı hafifletmek için dışarıdan uygulanır. Madde cilde kolayca nüfuz eder (uygulamadan 8 saat sonra maksimum konsantrasyon). İlaç ayrıca diğer ilaçların (antibiyotikler, hormonlar, sitotoksik ilaçlar) sokulması için bir çözücü olarak kullanılır. Dimexidum ile bir kompres etkilenen alana günde bir kez uygulanır. Tedavinin süresi doktor tarafından belirlenir (belirtiliyorsa). Aletin etkinliğinin trofik ülserler, pürülan yaralar, furunküloz, apselerin tedavisinde kanıtlanmıştır.

metiluracil150 Methyluracil (dış destek) rejeneratif ve anti-inflamatuar etkinin bir ilacıdır. Yanık ve radyasyon dermatiti, erozyon ve çeşitli etiolojilerin ülserlerinin tedavisinde kullanılır. Bağımsız bir ilaç olarak ve antibakteriyel ilaçlar (antibiyotikler ve sülfonamidler) ile birlikte atayın. Kompozisyon, günde bir kez ince bir tabaka ile iltihap odaklarına uygulanır.

Skarları emmek için araçlar

contractubex150 Kontraktubeks - skar dokusu oluşumu alanında fibroblastların sentezini azaltan merhem. Yumuşatıcı ve yumuşatıcı bir etkiye sahiptir, rejenerasyon alanında alerjik kaşıntıyı ortadan kaldırır, subkütanöz epidermisin hidrasyonunu artırır. Keloid ve atrofik skar tedavisinde, postpartum cilt çatlaklarını ortadan kaldırmak için atayın.

İlaç merhemleri ve jelleri, tıbbi eğitim almadan kendinize verilmemelidir. Her farmasötik ürün (nadir istisnalar dışında) yan etkilere ve kontrendikasyonlara sahiptir. İlacı kullanmadan önce doktorunuza danışın.

1 yorum

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.