Pembe liken

erkek-doktor-hastane İçindekiler:

Giber hastalığı (pityriasis rosea), tek bir dönemle birleşmiş olan liken deri hastalıklarının büyük bir grup etiyolojisine (çok sayıda nedenin sonucu) dahil edilir.

Aksi takdirde - pitiriaz (pembe liken) denir. Enfeksiyöz-alerjik doğanın eritematöz-skuamöz dermatozlarının sınıflandırılmasını ifade eder. Cilt yüzeyinde pullu pembe döküntülerle ortaya çıkar. Ağırlıklı olarak kadınlarda görülür. Mevsimselliğe göre karakterize edilir.

Gelişimin nedenleri ve mekanizması

Garip bir şekilde, bugün bile, bilim adamları, hastalığın oluşumunun nedeninin açık bir tanımına gelmemişlerdir.

Bazı faktörlere patolojik süreçlerin gelişiminin ayrıcalığını veren varsayımsal doğanın sadece versiyonları vardır:

 • Enfeksiyonlar - bakteriyel ve viral. Bu teori testlerle doğrulanır - aşının patojenle intradermal olarak uygulanması, vücuttaki patojenin varlığını gösteren alerjik bir yanıt verir.
 • Grip virüsü suşlarının neden olduğu ARI.
 • Yedinci tipte eylem papilloma virüsü enfeksiyonu.

Enfeksiyöz etkiler başlangıçtaki patolojik süreçte çok önemli bir rol oynar, daha fazla gelişme alerji ilavesiyle gerçekleşir. Deri bulgularının çoğunun tezahür etmesi için gerekli olan alerjik etkidir.

Bulaştırılabilir miyim?

Hastayla sürekli iletişim halinde olsanız ve aynı evde yaşamış olsanız bile hastalığın bulaşma olasılığı çok düşüktür . Evet, enfeksiyonlar (ve muhtemelen) nedenlerinden biridir, ancak bunun ötesinde, bağışıklık sisteminin tepkisi belirleyici bir rol oynar.

Klinik tezahürün belirtileri ve şekilleri

mikroskop_0 arıyor doktor Lishai Giber, mevsimsel alevlenmeler ve tamamlanmamış remisyon dönemleri olan kronik bir klinik seyir ile karakterizedir. Hastalığın alevlenmesi sonbahar-ilkbahar mevsiminde görülür. Cildin çoklu lezyonları ile, küçük, kademeli olarak artan (2 cm'ye kadar), çeşitli şekillerde pembe lekeler şeklinde ortaya çıkar.

Derideki hastaların neredeyse yarısı büyük (5 cm'ye kadar) görünür. Parlak kırmızı nokta - "anne". Hastadan alınan taramalar, hastalığın ikinci haftasının sonuna kadar, hastanın tüm derisini kaplar. Noktaların orta kısmındaki küçük bir boşluk sırasında, renk değişir, renk sarı olur, cilt çatlaklar ve çoklu pullu plakalarla kaplıdır.

fotoğraf

Uyarı! İçerik görüntülemek hoş olmayabilir.

Terazi plakalarının dökülmesinin bir sonucu olarak, ocak çevresinde, düşürülmemiş ölçeklerin sınırı, bir yaka şeklinde oluşturulur. Ocağın kenarları pembe kalır ve orta kısım madalyonları andıran kahverengi-sarı bir renk alır. İyileşmiş odaklar parlak veya koyu pigment lekelerinin ardında kalır. Zamanla, tamamen yok olurlar, iz bırakmazlar.

Başka bir gelişim durumunda, pembe versicolor pembe lekelere ek olarak kabarcıklar veya nodüller olarak gelişir. Hastalığın seyri daha hafiftir. Hastalığın başlangıç ​​aşamasında, lekelerin lokalizasyonu cildin göğüs yüzeyindedir. Yavaş yavaş yayılıyor:

 • karın derisini etkiler;
 • kasık ve uyluk bölgesi;
 • omuz ve boyun derisi.

masha_bear28 Ziber'in zosterini bir bakışta tanıtan karakteristik bir özellik, Langer karakteristik çizgileri boyunca oval oluşumların yeridir (cilt kıvrımlarının doğal hareketlerinden geçerek). Hastalık döneminde, farklı gelişim aşamalarına sahip çeşitli odaklar vücut üzerindedir. Hastalığın döngüsel doğası, bir ay içinde birden fazla yeni formasyona (10 salgına kadar) bağlıdır. Bu dönemde, hastanın genel durumu bozulur:

 • zayıflık ve uyuşukluk not edilir;
 • hipertermi damlaları;
 • çene ve boyundaki şişmiş lenf düğümleri.

İki ay sonra, durum normalleşir, noktalar kendiliğinden kaybolur. İyileştikten sonra, tekrarlayan hastalık tehdit etmez, bağışıklık sistemi, hastalık döneminde, stabil bir bağışıklık savunması geliştirir.

Hastalığın klinik formları

Doktor-büyüteç cam Hastalığın klinik formları, kendi semptomlarının özelliklerine bölünür.

 • Pembe liken ürtiker durumunda , nokta yüzeyinde psoriatik mikroabccesses ile kabarcıklar gelişir. Uzun süreli kronik bir seyir ile enfeksiyöz eriteme grubuna aittir. Altı aya kadar olabilir.
 • Zhiber vesicular versicolor, sıvı ile dolu küçük baloncuklarla gelişmesine başlar.
 • Papüler versicolor, cildin üzerinde yükselen uçucu olmayan bir döküntü ile karakterizedir. Liken bu formu, kaybolmuş papüllerin pigmentli izlerini bırakır.
 • Pembe likenin irritatif şekli, atipik bir patoloji tipine atıfta bulunur. Karakteristik bir özellik, maternal lekenin olmamasıdır. Hastalığın kliniği, merkezi sinir sistemi bozukluğu olan hastalarda kendini gösterir, dış uyaranlara bir tepki olarak şiddetli kaşıntı semptomları ile işaretlenebilir:
  1. Su arıtma;
  2. Sürtünme giyim;
  3. UV maruziyeti;
  4. Piroliz veya kükürt minerallerine dayanan ilaçlarla yetersiz tedavi.

Aynı zamanda, Zhiber'in temiz cilt bölgelerinde yok oluşunun büyümesi mümkündür ve lekelerin egzamaya dönüşümü ile karmaşık süreçler geliştirmek mümkündür.

Enfeksiyonun girişi, ter bezlerinde pürülan iltihaplı süreçleri, püstüler deri hastalıkları veya enflamatuar süreçleri kışkırtır.

anket

Tanı, dermatolog tarafından yapılan görsel muayeneye dayanır. Hastalığın uzun süreli doğası ile dışlanma için farklı bir tanı konur.

Tutulur:

 • dermatoskopi çalışmaları;
 • deri biyopsisinin histolojik incelemesi;
 • Ocağın ayrılabilir kazıma araştırması;
 • RPR - test.

Hastalığın tedavisi

suprastin Gibert'den yoksun bırakılmanın tedavisinde, bekle ve gör göreli bir taktik kullanılır, çünkü reçete edilen zamandan sonra, patolojik tezahürler bağımsız olarak kaybolur. Hastanın durumunu hafifletmek için kronik formun atanmasını önleyebilir:

İrritanların yok edilmesi komplikasyonların önlenmesine ve hastalığın kronik seyrine katkıda bulunur.

2 yorum

 • Dasha :

  Acilen doktora gitmemiz gerekiyor !!!!!!!!!!

 • Irina :

  Yorumda Dasha - Hiçbir şey vermeyecek. Doktorlar ana tedavi yöntemini reçete ettikleri zamandır.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.