Benler, siğiller, papillomalar, fibromlar farklılıkları

kızın omzuna köstebek Deri, 2.5 metrekareye kadar toplam alana sahip büyük bir organdır. bir yetişkinde, birçok fonksiyon gerçekleştirir.

Vücudu olumsuz çevresel faktörlerden korur, termoregülasyon, solunum ve diğer önemli süreçleri sağlar.

Entegrasyon, üç ana katmandan oluşur - epidermis, dermis ve subkutanöz yağ.

Tüm dokular sürekli büyüyen ve ölen hücrelerden oluşur. Bazen çalışmalarının tutarlılığı bozulur, hücreler rasgele bölünmeye başlar, patolojik bir tümör oluşur - bir neoplazm. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere, sağlığa zararsız ve tehlikesiz birkaç düzine çeşit vardır:

 • nevi, benler, doğum lekeleri;
 • siğiller ve papillomlar;
 • dermatofibroma.

Her tür sadece dışsal işaretlerle değil, aynı zamanda nedenlerle de ayrılır. Bazıları kaldırılmalıdır, diğerleri için sadece izlemek daha iyidir. Bazıları doğumdan görünür, diğerleri yaşam boyunca oluşur.

Onları tanımayı öğrenirseniz, enfeksiyon ya da iyi huylu bir formun kötü huylu bir haline dönüşmesi gibi ciddi sonuçlardan sakınabilirsiniz.

nevus

İsminin eşanlamlıları - köstebek, doğum lekesi. Özünde, tüm bu neoplazmlar pigmentli nevüslerdir (naevus). Bunlar nevosit kümeleridir - bir çok melanin içeren cilt hücreleri (bütünlük, saç ve retina renginden sorumlu pigment).

Bu elementlerin rahimde fetusun içine serildiğine inanılmaktadır. Bazıları doğumdan hemen sonra ortaya çıkmaktadır (% 4-10), ergenlik çağındakiler (% 90'a kadar), diğerleri ise çevresel faktörlerin etkisi altında yaşamaktadır. Kafkasyalıların% 75'inin doğum lekeleri var.

Gelecekteki bebeğin cildinin malformasyonlarının nedenleri arasında, kadının vücudunun hamilelik sırasında maruz kaldığı olumsuz faktörler vardır:

 • Hormonal değişiklikler - östrojen ve progesteronda ani atlar;
 • idrar yolu enfeksiyonları, zührevi hastalıklar;
 • zehirler, alkol ile zehirlenme;
 • genetik bozukluklar.
Uyarı! Molekül ve beneklerin ana düşmanı - ultraviyole. Işınların etkisi altında, neoplazmlar malign bir tümör olan melanoma dönüşebilir.

Yüzlerce çeşit pigment nevüsü vardır. Epidermis ve dermis sınırında veya doğrudan dermiste yüzey epitelyumunda bulunurlar.

Moller, 1 mm'den birkaç santimetreye kadar değişen boyutlarda, düz ya da üst kısımlarda bulunmaktadır. Nokta cildin çoğunu kaplarsa, o zaman dev denir. Saç yüzeyde büyüyebilir. Diğer neoplazmlar da nevus sayılır:

 • hemanjiyomlar - kırmızı vasküler tümörler;
 • nevi sebase bezler - melanin içermez ve esas olarak kafada lokalizedir;
 • anemik lekeler - az gelişmiş damarlar içeren hafif alanlar.

En tehlikeli çeşitlilik gezegendeki insanların% 5'inde meydana gelen displastik (atipik) nevüslerdir. Başlangıçta malign bir tümöre dejenerasyona eğilimlidirler ve bu nedenle sürekli izleme gerektirirler. Normal bir mol ve melanom veya prekanseröz durum arasında bir geçiş formudur.

Herhangi bir nevüs dönüşümü aşağıdaki belirtileri uyarmalıdır:

 1. boyut değişikliği, gölge;
 2. kanama;
 3. kaşıntı, ağrı, gerginlik hissi, karıncalanma;
 4. pürüzsüz bir yüzeyin pürüzlü hale getirilmesi, çarpmaların, çatlakların ve yabancı kapanımların görünümü;
 5. spotun yeniden şekillendirilmesi ve düzleştirilmesi;
 6. Cildin soyulması.

Teşhis görsel muayene, büyüteç veya floresan mikroskop, laboratuvar testleri, bilgisayar ile gerçekleştirilir. Tehlikenin söz konusu olduğu durumlarda, nevus, sağlıklı bütünlükler ve yağ dokusunun bir kısmı ile birlikte ameliyatla çıkarılır.

siğil

ciltte papiloma Onlar siğiller. Pedikül veya geniş bazda papiller yumuşak büyüme şeklinde benign tümörler.

Karnabahar gibi görünüyorlar. Görünüşlerinin nedeni, dünya nüfusunun% 60'ından fazlasını taşıyan insan papilloma virüsüdür (HPV).

Patojenin bazı suşları zararlı değildir. Diğerleri siğil veya genital genital siğillere neden olur.

Onkogenik özelliklere sahip olan ve malign tümörlerin büyümesine, kadınlarda servikal kansere ve erkeklerde samimi bir organa sahip olanlardır. Yüksek onkojenik virüsler arasında 16, 70, 18, 68, 31, 59, 64, 50, 33, 39 suşları bulunur.

Mikrop bulaşmış bir kişiden cinsel ilişki sırasında temas eder (temas, yaralar ve kanla açık yaralardan geçer), anneden yeni doğan çocuğa. Kendiliğinden enfeksiyon ve papillomaların sağlıklı cilt bölgelerine yayılması ile yaralanmalar mümkündür.

Kuluçka dönemi birkaç yıl sürer. Taşıyıcı, virüsü diğer insanlara yaymaya devam ederek enfeksiyondan haberdar değil.

Siğiller şunlardır:

el siğiller Vulgar, basit veya sıradan . HPV tip 2 ve 3'ten kaynaklanırlar. Ellerin, parmakların, avuçların arkasına yaslanın, yoğun bir dokuya sahip olun.

Büyümeler yuvarlak veya küre şeklindedir, epitelyumun azgın tabakası ile kaplıdır, dermişin derinliklerine uzanan bir kökü vardır. Çatlaklarda yüzey, cilt kalıbı içermez, yabancı kapanımlar vardır.

Renk gri, pembe, kirli sarı, katı veya kahverengidir. Maternal siğilin daha büyük olduğu çift oluşumlar vardır.

ayak üzerinde siğiller Plantar veya spinüller . HPV 1, 2, 24, 27, 57 tipinde ayak parmakları ve ayak parmakları (topuk, ayak parmakları ve ayak parmakları) görülür.

Yürürken sabit basınca bağlı olarak, bu siğil derinin içinde ve genişliğinde büyür. Dokunma, sert ve sert acıyor.

İçinde siyah noktalar var - kan pıhtıları ile tıkanmış kılcal damarlar. Mısır gibi görünüyor.

yüzünde düz siğiller Düz, genç, çocuk . Ergenlerde ve çocuklarda daha sık görülür, 3 ve 10 HPV tipi neden olur.

Bunlar, pratik olarak cildin yüzeyinin üzerinde yükselmeyen çok yuvarlak nodüller veya plaklardır (5 mm'ye kadar yükseklik).

Yüzde, boyunda, ellerin arkasında dizler, dizler. Renkleri cildin rengine bağlıdır ve gri, mor, kahverengi ve hatta mavi olabilir.

göz çevresindeki siğil ipliği Ipliksi (acrohord). Neoplazmlar 5 mm'ye kadar küçük, yuvarlak veya dikdörtgen şeklinde farklılık gösterir.

Boyundaki, göz kapaklarındaki, gözlerin ve burnun etrafındaki bütünlükleri etkileyebilirler. Kadınlar meme altında ve koltuk altında iplik benzeri elemanlara sahiptir.

Artan terleme olan yerlerde ortaya çıkarlar. HPV tip 9, 8, 3 ve 5.'nin suçluları tek veya çoklu olabilir.

kadın ve erkek yatakta Genital siğiller (anogenital) . Bunlar, HPV tip 6 veya tip 11 ile enfeksiyon sonucu oluşan, küçük ve çok sayıda pembe renkli büyümedir.

Birbirleriyle kaynaşmış halde, ince bir sap üzerinde pembe veya kırmızı renkli yumuşak papiller elementler oluştururlar. Bunlar, genital bölgelerde, kasıkta, interyajik kıvrımda, mukoza zarlarında bulunur.

sırtta keratoz Senil (seboreik keratoz) . Viral enfeksiyon ile ilişkili değildir. Cildin yaşlanması nedeniyle yaşlılarda görülür.

Onların rengi koyu kahverengi veya siyah, yüzey yağlı ve gevrek, parlak. Şekil boncuklara benziyor.

Papilloma virüsünü vücutta yok edebilecek ilaçlar mevcut değildir. Bu nedenle, tedavi hastalığın uzun süreli remisyonunu hedeflemektedir. Tüm siğiller, diğer insanlara tehdit oluşturduklarından çıkarılmalıdır. Birkaç ana yol vardır:

 • cerrahi yol Kan ile temas ve hastanın ve tıbbi personelin enfeksiyon riski nedeniyle nadiren kullanılır;
 • lazer eksizyonu;
 • elektrokoagülasyon;
 • kriyoterapi;
 • kimyasal yakı;
 • radyo dalgası bıçağı.

Burada tümör çıkarma yöntemleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Antiviral , immün sistemi düzenleyen sistemik ve harici ajanlar, bağışıklık sistemini güçlendirmek için vitaminler reçete edilir . Genç nesli serviks kanserine neden olan onkogenik suşlardan korumak için aşılama Birleşik Devletler'de başarıyla uygulanmıştır. Rusya'da aşı ücreti.

dermatofibroma

Bunlar nodüllere benzer benign cilt benzeri öğelerdir. Oluşumlarının kesin nedeni henüz açıklığa kavuşturulmamıştır. Genetik ve genetik yatkınlığın, çevresel faktörlerin ve çeşitli epitel hasarının büyük rol oynadığına inanılmaktadır. Dermatofibromlar veya histiyositomalar kronik bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde görülür. Çocuklukta, nadirdir.

Üç tip tümör vardır:

 1. lentiküler - bir nodül veya yoğun doku kümeleri, her birinin çapı 1 cm'den fazla değildir, renk kırmızıdan siyaha değişmektedir;
 2. Cilt kıvrımlarına benzer yumuşak - gevşek lobüler oluşumu. İnce bir bacağa ve sarımsı, ten rengi veya koyu mavi renk tonuna sahiptir. Daha çok gövde ve yüzlerde bulunur;
 3. katı - katı veya kırmızı rengin yoğun loblu veya küresel bir elemanı olup, bileşenleri birbirinden iyi ayrılmıştır. 2 cm çapa ulaşır, tek veya çoktur. Beklenmedik şekilde görünür ve kendiliğinden kaybolabilir. Renk katı veya kırmızı-kahverengi ve herhangi bir lokalizasyon.

Dermatofibromayı karakteristik semptomlarla ayırt edebilirsiniz:

 • Mühür, hasar gördüğünde kanayan yuvarlak bir nodül şeklindedir.
 • Görünüşte, elemanlar siğillere veya papillomalara benzer.
 • Yumruğunu parmağınızla sıkıştırırsanız, içe doğru esner.
 • Renk sağlıklı ciltlerden farklıdır, gri, siyah ve koyu kırmızı, kahverengi, mor, pembe olabilir.
 • Renk tonu, büyüklükte olduğu gibi zamanla değişir.
 • Dokunmak için tümör yoğun ve yüzeyi pürüzsüz.
 • Nadiren kaşınır ve dokunduğunda bazen ağrıya neden olur.
 • Nodülün gövdesi derinin derinlerinde bulunur, sadece küçük bir kısım ortaya çıkar.
 • Kadınlarda erkeklerden daha sık görülür.
 • En sevilen lokalizasyon yerleri bacaklar, özellikle diz altındaki alan, nadiren eller ve vücudun diğer bölgeleridir.
 • Koyu tenli hastalarda nodül her zaman koyu bir gölgeye sahiptir.

Dermatofibromun tek tehlikesi büyük bir boyuta ulaşma olasılığıdır. Acı da dahil olmak üzere diğer sıkıntılar, neden olmaz. Bununla birlikte, estetik olmayan bir görünüm nedeniyle, ahlaki rahatsızlık verir.

kız doktor Dermatofibrom ve zararsız olsa da, göründüğünde, bir doktora danışmalısınız. Gerçek şu ki, gelişimin başlangıç ​​aşamasında birçok malign tümör, dış bulgulara benzer.

Rahatsızlığa neden olmaması, büyümemesi, belirgin bir yerde olmaması ve malign formda dejenerasyon riski olmaması koşuluyla nodül tedavisi gerekli değildir. Dermatofibroma hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz .

En masum, iyi huylu bir neoplazmın bile bir dermatolog veya onkolog tarafından incelenmesi gerekir. Bir türün diğerinden ayırt edilmesi çoğu zaman zordur. Ve doktor teşhis ve tümörün ciddi bir sağlık tehlikesi olup olmadığını öğrenecek.

Uyarı! Lekenin ya da büyümenin görünümü değişmeye başladıysa, daha önce olmayan duyular vardı, o zaman hemen doktora gitmelisiniz.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.