Kulitsidoz: Çocuklarda sivrisineklere alerjiler

Vücut üzerinde sivrisinek Çoğu insan için, sivrisinek ısırıkları ortak bir yaz fenomeni, sadece biraz sıkıntı. Bununla birlikte, bazı hastalarda, sivrisinek sokması alerjisi olan Kulikidoz gibi bir hastalık meydana gelir.

Özellikle çocuklar sıklıkla bu tür alerjilerden muzdarip olurlar.

Bu reaksiyonun nedenleri

Bu olayın ortaya çıkması aşağıdaki nedenlerle mümkündür:

  • Yatkınlık herediter tip.
  • İmmünoglobulin E. vücudunda artan konsantrasyon

Böylesi bir immünoglobulin, yetersiz monoton diyet, bozulmuş metabolizmanın yanı sıra oldukça kirli bir çevre ile fazla miktarda üretilebilir.

Bununla birlikte, çoğu durumda, bu hastalık kalıtsal yatkınlık nedeniyle oluşur, bu nedenle, eğer çocuğun ebeveynleri böcek ısırıklarına karşı alerjik reaksiyonlardan muzdaripse, bebeğin de vulkanize olması muhtemeldir.

Sivrisinekler söz konusu olduğunda, bir antikoagülan bu tür hoş olmayan olaylara neden olan bir madde olarak davranır (bir insanın cildine bir böcek tarafından enjekte edilen oldukça zehirli bir sıvıdır).

Nasıl Kulitsikoz

Bir ısırık durumunda normal bir insan reaksiyonu ile, küçük boyutlu bir papül ortaya çıkar (genellikle iki santimetreden fazla değildir). Bir papül kaşıntıya bağlı hafif rahatsızlığa neden olabilir (lokal doğanın iltihaplı reaksiyonu başlar).

Böyle bir şişlik büyük boyutta kırmızı bir noktaya dönüştürülürse, bu da şiddetli kaşıntıya neden olur ve genel cilt yüzeyinin üzerinde yükselirse, yerel bir doğanın alerjik reaksiyonundan söz edebiliriz (böyle bir reaksiyonun şiddet derecesi oldukça kolaydır).

Vücut patolojik sürece tam olarak dahil olduğunda, kolay bir asidoz aşamasından söz edilebilir . Bu durumda, aşağıdaki fenomenler mümkündür:

  • vücutta kızarıklık görülür;
  • Çok sayıda döküntü görülebilir;
  • kaşınma katlanılmaz hale gelir, çocuk yemek yemeyi reddetme rahatsızlığı nedeniyle kaprisli olabilir.

Bu durumda, cilt üzerinde, örneğin, emülsiyon Fenistil veya alkol içeren bir madde (genellikle Calendula tentürü kullanılması tavsiye edilir) üzerine uygulanması yeterlidir.

İç organların ihlali durumunda orta derecede şiddetli patoloji gelişir. Böyle bir alerjik reaksiyon ile, aşağıdaki fenomenler gözlenir:

  • Solunum sürecinin ihlalleri, nefes darlığı;
  • karın ağrısı;
  • baş dönmesi, mide bulantısı ve halsizlik.

Mide bulantısı kusmayı ve nefes darlığı darlığını kışkırtırsa, ciddi bir culisidoz aşamasından bahsedebiliriz . Böyle bir patoloji durumunda, mümkün olan en kısa zamanda nitelikli tıbbi yardım almak gerekir.

Alerjik reaksiyonun bir başka tehlikeli belirtisi, yüzün, özellikle dudakların ve gözlerin hızla şişmesidir. Bu patolojinin tehlikesi, bir insanın sadece birkaç dakika içinde ölmesidir. Quincke ödemi örneğin sadece gözleri veya yüzü etkileyebilir ve solunum yollarını tıkayabilir. Anafilaktik şok, keskin bir bilinç kaybı ve boğulma ile karakterize edilirken, kalp aktivitesi neredeyse tamamen askıya alınır.

Bir sivrisinek ısırığının nadiren bir bebeğe benzer bir şiddetin reaksiyonuna neden olabileceğine dikkat etmek gerekir, ancak ebeveynlerin hala bu tehlikeyi bilmeleri gerekir.

Tedavi yöntemleri

Claritin tabletleri Çoğu durumda, çocukların bağışıklık sistemi böyle bir sıkıntı ile baş edebiliyor. Ancak, ciltte kızarıklıktan bir gün sonra hala kalırsa ve çocuk tahammül edilemez kaşıntıdan şikayet ederse, ziyareti alerjene ertelemeyin.

Hastalığın tedavisi, çocukların genellikle bilmeden ısırıkları tarak etmesi ve bir enfeksiyonun yaralara nüfuz etmesi ile karmaşıktır.

Modern eczacılık pazarında birçok antihistaminik (antialerjik ilaç) vardır, örneğin Suprastin veya daha modern bir ilaç olan Claritin semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur (bir hapı içmek yeterlidir).

İlk yardımın sağlanması için, bu ilaçlar uygun olacaktır, ancak gelecekte bir uzmanla görüşmeniz gerekir.

Kötü değil kaşıntı ve etkilenen yer günde birkaç kez temizlenmelidir propolis veya calendula, tentür rahatlatır. Popüler inancın aksine, bu durumda etkisi tentürlerin bir parçası olan alkolle elde edilir.

Kaşıntıyı hafifletmek ve şişmeyi azaltmak için, panthenol içeren jeller ve merhemler kullanabilirsiniz. Çocuğun hassas cildi için bile tamamen güvenli ve uygundur.

Çocuğunuza, ısırık bölgesini taramamanız gerektiğini açıklayın, aksi takdirde yarayı hızlı bir şekilde enfekte edebilir ve sonra sadece alerjileri tedavi etmek zorunda kalacaksınız.

Uyarı! Reaksiyon hızla gelişirse, yüz ve boyunda şişme vardır, nefes almak zorlaşır - hemen bir ambulans çağırın. Kan emen böceklerin ısırmasından kaynaklanan Quincke ödemi ve anafilaktik şok - nadirdir, ancak bu mümkündür.

Önleyici tedbirler hakkında

Kadın mayor sprey spreyler Kulitsidoz'un kendisini engellemesi imkansızdır, ancak istenmeyen alerjik reaksiyonlardan kaçınabilirsiniz. Çocuğa ormanla giderseniz, yeterince kapalı kıyafet giymeniz tavsiye edilir. Ayrıca, bu böcekleri uzaklaştıran özel spreyler ve kremler kullandığınızdan emin olun (şimdi hassas çocuk derisi için ideal olan hafif bir bileşime sahip ürünler satışa sunulmuştur).

Nasıl farklı olduklarını bilmiyorsanız, bir sivrisinek ısırığının diğer böceklerin ısırıklarıyla karıştırılabileceğini unutmayın.

Evde misin Yaz aylarında, sivrisinek ağlarını pencerelere yerleştirmek ve geceleri sivrisinek plakalarını kullanmak yararlı olacaktır. Bu durumda, çocukları olabildiğince alerjik reaksiyonlardan korursunuz.

Hangi uzmanın iletişim kurması gerekiyor?

Eğer sivrisinek ısırığı üzerinde şiddetli bir alerji ortaya çıkarsa, gerekirse bir uzmana yönlendirecek bir pediyatristle temasa geçmeniz önerilir.

Durum çok ağırsa ve çocuk boğulmaya başlarsa, bir ambulans çağırmalısınız.

Böcek ısırığı alerjisi vakaları tekrarlanıyor mu? Çocuğunuzu bir alerji uzmanı veya bir dermatolog ile görüşmek üzere kaydedin: Bu uzmanlar en iyi antihistaminikler hakkında tavsiyede bulunabilirler.

Bu nedenle, Kulitsidoz, anafilaktik şok şeklinde komplikasyonlara yol açabilen hoş olmayan ve bazen hayatı tehdit eden bir hastalıktır (ancak, bu tür vakalar oldukça nadirdir, çoğu zaman acil yatış olmadan tedaviyi gerçekleştirmek mümkündür).

İşte bu yüzden, böcek ısırıklarına karşı alerjik reaksiyonlar tekrarlanırsa, bir alerjene başvurmak gerekir. Yetkili bir uzman çocuğu inceleyecek, tam alerjeni tanımlayacak ve daha sonra yaz aylarında alerjinin başlangıcını nasıl önleyeceğine dair faydalı tavsiyeler verecektir.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.