Mantar enfeksiyonu sonrası ayakkabıların dezenfeksiyonu

Bu işlem özel çözümler ve spreylerle gerçekleştirilir. Ayrıca, UV sporlarını etkileyen özel cihazlar da yardımcı olabilir.

dezenfektanlar için

nika Büyük bir şehirde dezenfektanlar, tıbbi kimya, profesyonel kimya atölyeleri var. Bölgesel dizinlerde veya internette bulunabilirler. Bir örnek .

Aşağıdaki tablo, ayakkabıların dezenfekte edilmesi, konsantrasyonu ve ıslatma süresi için uygun dezenfektanları listelemektedir.

“Sadece deri ve deri ayakkabıların taşınması”, “Anti-candida ve dermatofit tedavisi” nin resmi talimatlarda açıkça belirtildiği fonlar seçildi:

isim konsantrasyon Örnek nasıl sulandırmak Zaman beklemek Resmi talimatlara bağlantı
bir Deux % 1 10 litre su başına 100 ml ilaç 15 dakika pdf
Absolucid Diquat % 1 yukarıya bakın 60 dakika pdf
Abakteril % 1 yukarıya bakın 30 dakika html
Alpinika % 5 9.5 litre suya 0.5 l ilaç 30 dakika pdf
Nick Neodes * % 3,5 10 litre su başına 350 ml ilaç 60 dakika 1 ve 2
son hece % 2 10 litre su başına 200 ml ilaç 30 dakika pdf

Belirtilen konsantrasyonda bir çözelti yapmak ve ayakkabıyı tabloda belirtilen süre içinde ıslatmak gereklidir. Islandıktan sonra, ayakkabıları temiz suda iyice durulayın ve kurulayın.

Nasıl yapılır: detaylı bir fotoğraf raporu .

Notlar (*): Nick oldukça popüler ve çok geniş bir araç yelpazesidir. Ayakkabı için sadece "Nick Neodes" uyuyor.

Konsantre dezenfektan oldukça agresif olabilir, göze veya ağzına girmesine izin vermeyin, kullanıldıktan sonra ellerinizi su ve sabunla yıkayın. Göz ile temasında derhal bol su ile yıkayınız ve en yakın acil servis ile temasa geçiniz. Yanlışlıkla yutulursa, mide yıkamak ve aynı zamanda bir doktor görmek gerekir.

Klorheksidin% 1

klorheksidin

Klorheksidin diglükonat, ayakkabıların dezenfekte edilmesi için uygundur, ancak sadece% 1'lik bir konsantrasyondadır . Maya ve dermatofitlere karşı etkilidir. Klorheksidinin rengi ve kokusu yoktur, bu nedenle kullanımı çok uygundur. Tek olumsuz - onu almak kolay değil. Eczanelerde% 0,05 satıyorlar, çünkü daha büyük konsantrasyonlarda mukoza zarları için tehlikeli.

Ayakkabıları mantardan nasıl dezenfekte edin: pamuklu çubukla solüsyona batırın ve ayakkabıların iç yüzeyini silin ve ulaşılması zor yerlere özellikle dikkat edin. Ardından, işlenmiş ayakkabılar bir plastik torbaya yerleştirilir, sıkıca bağlanır ve 3-4 saat bekletilir. Zaman geçtikten sonra, ayakkabı kurutmaya 2-3 gün verilir.

Komple talimat

Mağazalarda dezenfektan satın alabilirsiniz, fotoğraf raporumuza bakınız.

% 1 klorheksidin eşanlamlısı, Klorheksidin yanı sıra tıbbi ekipman, tıbbi kimya, profesyonel dis mağazalarında bulunan Desihand'dir . anlamına gelir .

Ayakkabı ve yüzeyleri dezenfekte etmek için sadece% 1'lik solüsyon kullanın.

Durulama için, aynı şekilde cinsel organların ve açık yaraların tedavisi için% 0.05'lik bir çözümdür!

Mikostop

sprey mikostop Ayakkabı " Mikostop " için mantardan sprey çok uygun uygulayın. Ayakkabının iç yüzeyinde gece boyunca 3-5 gün boyunca püskürtülür. Mantarların tespiti ve tedavisi sırasında kullanımda olan tüm ayakkabılar için antifungal tedavi yapılmalıdır. Mikozların oluşmasından sorumlu tüm mantarlar için etkili olan undesilenamin temelinde mantarlar için çare olduğunu unutmayın. Daha fazla oku ..

Miramistin

Miramistin 500 ml Oldukça iyi bilinen evrensel antibakteriyel ajan, eczanelerde satılmaktadır.

Yerel bir antiseptik olarak kullanılır, neredeyse kokusuzdur, ama bir çift ayakkabıda bile ne kadar harcamak zorunda kalacağını düşünerek çok fazla değer. Bu anlamda, en karlı seçenek - 500 ml'lik bir şişe. Nadiren satıldı, ancak daha karlı küçük flakonchikov.

Tam talimatlar, fiyat, nereden alınır .

% 0,1'lik bir çözelti kullanmanız gerekir - bir pamuk / gazlı bez pedi iyice nemlendirin ve ayakkabının tüm iç yüzeyini ıslatın. Bundan sonra, ayakkabının kurumasını sağlayın.

Dezavid (Dezavid)

Araç, Candida ve dermatofit mantarları, küf mantarları mantarını yok eder. Bu, kendi enfekte olmuş ayakkabılarına bağlı olarak hastalığın nüksünü ortadan kaldırır. Dezavid ayrıca hoş olmayan kokuları giderir ve güçlü bir antiseptiktir.

150 ml'lik bir şişede bir sprey olarak mevcuttur. Fiyat 200-300 p. ev kimyasalları mağazalarında.

Dezavid Avantajları:

 • Hipoalerjenik ilaç (bileşenler arasında hiçbir koku, alkol ve klor yoktur).
 • Deri ve süet dahil olmak üzere herhangi bir malzemeden ayakkabılar için uygundur.
 • Kokusuz.
 • Hiçbir iz bırakmaz.

Kullanım yöntemi:

Seçenek 1. Herhangi bir bez veya pamuklu çubuğu bir spreyle serbestçe nemlendirin ve ayakkabının içini silin.

Seçenek 2. Ayakkabının iç yüzeyinde 30 cm'lik bir mesafede "Dezavid" püskürtün. Maruziyet süresi - 3-5 dakika. Takım kuruduktan sonra, ayakkabılar amaçlanan amaç için kullanılabilir.

Antifungal ilaçlarla tedavi sırasında tırnak spreyi ile ayakkabıların tedavisi günlük yapılmalıdır.

Lyne

Hattı - dezenfeksiyon için sıvı Trichophyton (dermatofitler), Candida ve küf mantarlarının mantarlarına karşı bir kokusu olan açık mavi veya yeşil bir sıvı aktiftir. 0,5 litre, 1,0 litre, 5 litre ve 10 litre kapasiteli şişe ve teneke kutularda çözelti halinde kullanılabilir.

Genellikle veteriner eczanelerinde satılır.

Beyaz renk ve açık renklerdeki ayakkabılar için kullanmayın!

Kullanım yöntemi:

Ayakkabı iki kez bir tampon ile sildi, bir çözümle bolca nemlendirildi. Belirli bir süre geçtikten sonra, iç yüzey su ile muamele edilir ve kurutulur. Terlik, banyo sandaleti ve bu türden diğer ayakkabılar Line solüsyonuna batırılarak dezenfekte edilir ve çıkışları için engeller oluşturur. Daha sonra ayakkabılar su ile durulanır.

Uyarı! Mantar enfeksiyonları için ayakkabı dezenfeksiyon çözeltisinin konsantrasyonu% 0.5 ve% 0.8'dir. Ayak mantarı için ayakkabı tedavisi sırasıyla 30 ve 15 dakikadır.

formalin

Bu çare, kuşkusuz en büyük dezavantajı olan çok güçlü bir kokuya sahip, ama ana değil. Ayakkabıların dezenfekte edilmesi için bazen kullanılması önerilir, ancak maddenin kanserojen ve zehirli olduğunu unutmayın. Sürekli kullanım ile merkezi sinir sistemi, üreme organları, solunum yolu, mukoza zarları ve integument üzerinde olumsuz bir etkisi vardır.

bisin

Bicin spreyi ve ampül Ayakkabıları mantardan 20-40 gün koruyan patentli nano kompleksi, terin keskin kokusunu yok eder, Candida mantarları, küf mantarları ve dermatofitlerin zararlı bakterilerini ve sporlarını yok eder. Kit şunları içerir: ilaç konsantresinin plastik bir ampülü, bir şişe hazırlanmış su püskürtün. Hazırlanan çözelti 5 yıla kadar saklanabilir.

Mantardan sonra ayakkabılar nasıl yapılır? Bütün konsantreler, hazırlanmış su ile ampulden flakona dökülür, bükülür ve 5-6 kez çalkalanır. Bitmiş çözelti, ayakkabının iç yüzeyi üzerine püskürtülür. Islak ayakkabılarda "Bitsin" püskürtmeye izin verildi. Ayakkabılar işlendikten hemen sonra giyilebilir. Set 2-3 işlem için yeterlidir.

Bulmak kolay olmasa da eczanelerde satılmaktadır. Ayrıca turistler, avcılar ve balıkçılar için dükkanlarda da satılabilir.

Bazen ayakkabıları dezenfekte etmek için sirkeyi kullanması tavsiye edilir, ancak çıkarılması çok zor olan kalıcı bir kokuya sahip olduğunu unutmayın. Bu dezenfeksiyondan sonra ayakkabı giymek istemeyebilirsiniz.

Alaminol

Konsantre "Alaminol" 1: 100 veya 5: 100 oranında seyreltilir (% 1 veya% 5'lik çözelti ortaya çıkar). Elde edilen solüsyon ayakkabının içine dökülür ve hemen dökülür. Islak ayakkabılar 1.5 saat bekletilir ve daha sonra iki kez musluktan su ile durulanır. Kuruduktan sonra ayakkabılar giyilebilir.

Aynı çözelti tabanlıklarını ıslatmak için kullanılır.

Litre sıvısı, tıbbi ürünler ve dezenfeksiyonun uzmanlaşmış mağazalarında satılan 300-500 rubleye mal oluyor. fonlar.

Ayakkabı dezenfeksiyon cihazları

Xenelight Kurutucu Mantardan ayakkabıların dezenfeksiyonu özel UV cihazları ile gerçekleştirilebilir. Mantar ve bakterilerin sporlarını öldürürler, fakat evcil hayvanlar ve insanlar için tehlike oluşturmazlar. Dezenfeksiyona ek olarak, bazı modeller de kuru ayakkabılar.

Timson . Bağımsız (?) Araştırmaya göre, cihaz, 6-8 saat boyunca açık bırakılırsa, ayakkabının içine yerleştirilir,% 100 Candida mantarı,% 99.67 Trichophyton rubrum mantarı ve% 99.87 Trichophyton mentaqrophytes'i imha eder.

UV radyasyonu mantarı tahrip ettiğinden, araştırmanın doğruluğu hakkında sorular bırakalım, bu% 100 gerçektir.

Kullanması çok kolay: Cihaz, 6-12 saat boyunca bir ayakkabının her ayak parmağına konur. Bu sırada, çevre etrafına yerleştirilmiş dört ultraviyole lambası, ayakkabılardaki mantar sporlarını etkilemektedir.

XENELIGHT . Bu cihazın ultraviyole, mantarların DNA'larını etkiler ve bunları% 99.9 oranında öldürür. Talimatlar, mantardan ayakkabıların işlenmesinin 5 dakika süreceğini, yani bir saatin tüm aile üyelerinin ayakkabılarını dezenfekte edebileceğini gösteriyor.

Gaz boşaltma bakterisidal lambalar Xneleite içine monte edilir. Cihaz ile ayakkabıya bir kurutucu yerleştirilir. Uyarı! Kurutma için, 4-6 saat boyunca ayakkabılarda kurutucu bırakılmalıdır. Cihaz ev, spor ve model ayakkabılar için uygundur. Sokete takmaya gerek yoktur: 4 adet AAA pille çalışır (sırasıyla, bir çift ayakkabı 8 pili gerektirir). 2 aylık çalışma için yeterlidir. Toplamda, cihaz 5-7 yıl çalışmalıdır.

> Diğer markalar da Rus pazarında temsil edilmektedir. Tam olarak ne kullanmak - kişisel bir konu. Gördüğünüzden seçin. Ana şey, çivi mantarı ile ayakkabıların dezenfeksiyonunun düzenli olarak yapılmasıdır.

11 yorum

 • Angela :

  İyi tavsiye, kendi kullanımınızı ve tavsiye etmelisiniz. Önleme için uğraşırım

 • Lyudmila Dmitrievna :

  Tavsiye için çok yararlı ve gerekli bilgi için teşekkürler, bugün kendim için keşfettim.

 • Lyudmila :

  İpuçları yararlıdır, ancak uygulamak mümkün değildir,% 1 klorheksidin öneririm ve sadece% 0,05 eczanelerde satılır, ve fotoğraf sadece böyle bir yüzdeyi gösterir ve eczanelerde eczanelerde başka bir ilaç yoktur, nereden alınır?

  • Yönetici :

   Geri bildirim için çok teşekkürler!

   Makale düzenlendi Evet, klorheksidinin% 1'i şu anda eczanelerde mevcut değildir, tıbbi ekipman ve bal mağazalarına bakınız. mallar, herhangi bir büyük şehirde bulunurlar.

   Bir tutamla, İnternet üzerinden, yukarıdaki bağlantılardan sipariş verebilirsiniz.

   Ayrıca, klorheksidin tek çaresi değildir.

 • Anna :

  Medtechnika'da BETADEZ dezenfektan satıyorlar. Her şey için ve uzun bir süre için yeterli 420 ruble 1l.
  Tablo 7 talimatları. BETADEZ solüsyon solüsyonları ile ayakkabı dezenfeksiyonu modları Ayakkabının iç yüzeyi, bir dezenfektan% 1 solüsyon (Tablo 7) BETADEZ ile bolca nemlendirilmiş bir tampon ile iki kez silinir. 30 dakikalık bir maruz kalma süresinden sonra, muamele edilen yüzey suyla ovulur ve kurutulur. Banyo sandaletleri, terlikler, çözeltiye daldırılarak, bunların yükselmesini önleyerek dezenfekte edilir. Dezenfeksiyondan sonra, su ile durulanır.
  Buna ek olarak, sirke özleri yerine, elma sirkesi, koku giderici ayakkabı amonyak ile yaşlandıktan sonra uygulanabilir.

 • Polina :

  Xenelite sadece süper bir şey! Bunu bir hediye olarak aldım, itiraf ediyorum, daha önce hiç duymadım, ama şimdi herkese bu mucize olayı anlatıyorum ve kesinlikle tavsiye ederim! Ayakkabıları daha uzun süre ve dezenfeksiyon nedeniyle mantarlardan rahat ve güvenli bir şekilde saklayın.

  • Natalia :

   Xenelite ve timson hangi mağaza zincirinde satıyorlar?

   • Ziyaretçi :

    Birkaç ay önce Lenta'daydı. Ya da siteden onlardan sipariş verebilirsiniz, timson.ru

   • Vladimir :

    Thimson sadece ayakkabıları kurutur, mantarlara karşı güçsüzdür. Para kaybı.

  • Elena :

   Bu, UV ile hiçbir ilgisi olmayan sıradan ısıyla kurutmadır!
   Ve evet, UV mantarları öldürür, ancak sadece belirli bir dalga boyunda.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.