Dermatitis Dühring veya herpetiform

pichalka

Herpethiform dermatitis Dühring (eşanlamlı - Dühring hastalığı, pemfigoid herpes, Herpetiform dermatitis), gruplandırılmış simetrik yerleşimli döküntü ve kronik relapsing ile karakterize cilt hastalıkları için yaygın bir isimdir.

Bu hastalık grubu ayrıca hamile kadınlarda Herpetiform dermatiti içerir.

nedenleri

Ana gluten kaynağı Modern tıp bile bazı soruların cevaplarını bilmez, özellikle de herpetiform dermatitin nedenleri henüz aydınlatılamamıştır. Fakat önemli değil çünkü tedavi prensipleri uzun zamandır biliniyor.

Hastalığın otoimmün bir oluşum mekanizmasına sahip olduğuna inanılır, bu durumda vücut kendi deri hücrelerini yabancı bir madde olarak algılar ve onlara karşı spesifik proteinler (antikorlar) salgılamaya başlar.

Diğer dermatit formlarından önemli bir farklılık, zayıf gluten toleransı ile ilişkidir. Dermatit Dühring'in kontraksiyon riski, bu tahıl proteinine karşı toleranssızlık durumunda önemli ölçüde artmıştır.

Bazı doktorlar dermatit Dühring'in gelişiminde kalıtsal yatkınlık ve iyot düzeyine karşı aşırı duyarlılığın önemli bir rol oynadığına inanırlar.

semptomlar

kaşıntı Döküntü başlamadan önce, genel zayıflık, ateş, cildin karıncalanma hissi vardır.

Dermatitis herpetiformis'de, deride aynı anda veya kısa aralıklarla kızarıklığın arka planında bir döküntü ortaya çıkar.

Döküntü genellikle vücutta, kolların ve bacakların ekstansör yüzeylerinde, kalçalarda bulunur. Mukoza zarları çok nadiren etkilenmektedir (vakaların% 10'unda).

Bu hastalıkta cildin kızarıklığı, net sınırlarla yuvarlak, küçüktür.

Döküntü çeşitli unsurlarla temsil edilir:

  • Herpes ile döküntü görünümünde çok benzer olan çapı 0.2-0.5 cm kabarcıklar, dolayısıyla hastalığın adı;
  • şeffaf veya pürülan içerikli 0.5-2 cm boyutlarında kabarcıklar;
  • papüller (cildin üzerinde yükselen küçük mühürler), tuhaf ana hatlar ve berrak pembe-kırmızı bordürler, genellikle de deskuamasyon ile.

Baloncuklar ve kabarcıklar açıldığında, yerlerinde erozyon ve kabuklar oluşur.

Dermatitis Dühring resmedilmiştir. Uyarı! İçerik görüntülemek hoş olmayabilir.

Döküntü yoğun kaşıntı ve yanma ile eşlik eder.

Herpetiform dermatit, farklı zaman aralıklarında tekrarlayan paroksismaldir. Tedaviye rağmen uzun süre nadiren döküntüler vardır.

Hamile kadınlarda:

mide Gebe kadınlarda (hamilelik herpesinde) dermatitis herpetiformis, genellikle doğumdan önce veya sonra daha az sıklıkla gebelikten 3-4 ay sonra ortaya çıkar.

Kırmızı lekelerin arka planında gövde ve ekstremitelerin cildinde şeffaf veya pürülan içerikli konik kabarcıklar şeklinde bir döküntü ortaya çıkar. Daha sonra kabarcıklar birleşir, patlar, buralarda kabuklar oluşur.

Döküntü şiddetli kaşıntı ile eşlik eder.

Gebe kadınlarda herpetiform dermatit, sonraki gebeliklerde ortaya çıkabilir.

tanılama

Tanı karakteristik semptomlar, kan testleri, iyotlu örnekler temelinde belirlenir.

Dühring dermatiti ile kan analizinde, eozinofil seviyesinde bir artış, su-tuz ve protein bileşimindeki değişiklikler vardır.

Dermatitis herpetiformis iyotlu hipersensitif olduğundan Yaddason testi yapılarak belirlenir. % 50 potasyum iyodür merhemi ile özel bir kompres ile temiz bir cilt yaması uygulandığında, döküntüler 1-2 gün boyunca kompres altında görünür.

tedavi

Glütensiz karbonhidratlar

Glüten gevrekleri (sadece pirinç, karabuğday, mısır, baklagiller) ve iyot içeren ürünlerin hariç tutulması haricinde bir diyet kalır.

Sülfa ilaçlar ve diucifon da oldukça etkilidir (0.05-0.1 g, günde 2 kez). Tedavi ayrıca 2-4 gün aralıklarla 5 günlük periyotlarla gerçekleştirilir. Ders 2-4 döngüden oluşmaktadır.

B12 folik asit ile Sülfonamidlerin ve diutsifonun eşzamanlı veya ardışık olarak kullanılması, bir mola yasaktır.

Sülfonamidlerin tedavisinde aneminin önlenmesi için DDS, B12 vitamini, folik asit kullanımını gösterir.

Hastalığın ciddi vakalarında, oral glukokortikoidler 20-40 mg / gün dozunda ( prednizon açısından) oral yoldan verilir.

Topikal tedavi, etkilenen deri üzerine anilin boyaları ve merhemleri glukokortikosteroidlerle uygulamaktır.

Alevlenme olmadığında, hidrojen sülfit kaynakları üzerinde, Sanatoryum-tedavi uygulanır.

önleme

Dermatitis Dühring'in önlenmesi, glutensiz tahıllar (buğday, arpa, yulaf), yüksek oranda iyot içeren ürünler (deniz yosunu, balık) haricinde katı bir diyet uygulamaktır.

Ayrıca, bu dermatiti olan hastalar iyotlu ilaçlarda kontrendikedir.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.