Soğuk algınlığı alerjisi: Tanım, semptomlar ve terapötik terapi

"Alerji" terimi, vücudun dışsal uyaranlara birçok patolojik yanıtını birleştirir. Bir alerjen sadece materyal değil, aynı zamanda soğuk algınlığı gibi fiziksel bir faktör de olabilir. Bu durumda, hastalığa "soğuk alerji" denir. Etkili tedavi, sadece semptomların giderilmesini değil, aynı zamanda hastalığın vücuttaki nedenlerinin giderilmesini ve önlenmesini de içerdiğinde böyle bir durumdur.

Hastalığın tanımı, mekanizması

Kışın soğuk Bu tür bir hastalıkta alerjen soğuktur. Bir süredir, tıp böyle bir tepkiyi haklı göstermeyi zor buluyordu, bunun gibi hiçbir maddi provokatif faktör olmadığını savunuyordu. Bunun yerine, soğuğa sadece bir sıcaklık (fiziksel) maruz kalma vardır.

Yukarıda belirtildiği gibi, tıbbi açıdan bakıldığında, vücudun bu reaksiyonu bir "yalancı alerjiye" işaret eder. Soğuk, soğuk ürtikerlere, rüzgardaki kovanlara, kış alerjilerine negatif (negatif) tepki olarak da adlandırılır.

Vücudun düşük sıcaklıklara karşı patolojik olarak duyarlı olması halinde, içinde büyük miktarlarda histamin salınır, bu da diğer alerjiler gibi reaksiyonlara neden olur: şişlik gelişir, kan damarları genişler, kızarıklık, cilt ve mukus dokuları kaşınır. Bu belirtiler, deri reseptörlerinin soğuğa verdiği yanıttır. Soğuk algınlığının duyarlı bir organizma üzerindeki etkisi, rüzgarı artırır.

Aşağıdaki kategoriler çoğunlukla soğuk algınlığına olumsuz tepkiden etkilenir:

 • genetik yatkınlıkla;
 • diğer alerji türleri ile;
 • hassas ve hassas cilt sahipleri;
 • hastalar arasında daha fazla kadın (% 70);
 • çocuklar.

Görünüm:

  nedenleri

Hastalığa neden olan faktörler aşağıdaki gibi gruplanabilir:

 • Soğukta alerjik reaksiyon gelişiminin temeli, ilk etapta, bir bağışıklık ihlalidir. Çok sıklıkla geçmiş bulaşıcı hastalıklar, kronik bir doğanın gastrointestinal sistemi, maksiller sinüsler, bademciklerin lezyonları, diş etleri ile ilişkilidir;
 • metabolik bozukluklar;
 • tüberküloz gibi ciddi bulaşıcı hastalıkların arka planı;
 • parazitik rahatsızlıkların bir sonucu olarak: yetişkinlerde ve çocuklarda ascaris, pinworms, giardiasis;
 • genetik yatkınlık;
 • çeşitli doğadaki ağır hastalıkları transfer etti;
 • antibiyotik tedavisinden sonra;
 • şiddetli psiko-duygusal stres, stres ve fiziksel yorgunluktan sonra;
 • donma sonucu.

Strese duyarlı kişiler uzun süreli psiko-duygusal strese maruz kalmaktadırlar, bir kural olarak, genellikle bağışıklığı azaltmaktadır ve bu tür hastalıklara daha duyarlıdırlar.

Belirtiler, nasıl tezahür ettirilir

Semptomların standart mekanizması aşağıdaki gibidir. Bir kişi soğuğa girer girmez başını ağrmaya başlar, yüz ve boyun kaslarını azaltır, başın arkasında ve alında sırt ağrısı, baş ağrısından mide bulantısı görülür. Sıcak bir odada bu işaretlerin geçmesi için 10-15 dakika yeterlidir.

Soğuk alerjilerin özelliği, çoğu zaman rüzgârın soğuk algınlığı ile değil, yanma hissinin ortaya çıkması ve kaşınan cildin olmamasıdır.

  Hastalığın tezahürlerine duyarlı bölgeler, daha az sıklıkla giysiyle kaplı ve çevreyle temas etme olasılığı daha fazla olan vücut bölgeleridir: eller ve yüzdeki cilt.

Soğuğa karşı alerjinin kendi çeşitleri vardır:

 • soğuk rinit . Bir insan soğuk havada olduğunda burun akıntısı olarak tezahür eder. Aynı zamanda, burun mukozasının şişmesi gözlenir, bu da tamamen üst üste gelene kadar nefes almayı çok zorlaştırır. Sıcaklığa dönüldüğünde, bu belirtiler kaybolur;
 • Soğuk konjunktivit - yırtılma, gözlerde ağrı, şişlik, kızarıklık ve göz kapaklarının kaşınması. Bu durumda, ışığa karşı güçlü bir duyarlılık vardır;
 • eritem: cilt ağrı ile kırmızıdır;
 • dermatit : cilt kaşıntılı ve pul pul.

Tedavi, provoke eden faktörlerden korunma

Tedavinin zorluğu, genellikle düşük sıcaklık gibi bir alerjenin ortadan kaldırılmasının zor olmasıdır. Soğuk alerjiye semptomatik olarak tedavi edilir, çünkü anormal soğuk algınlığına bağlı soğuk algınlığın gerçek sebebi belirlenmemiştir. İyileşme önlemleri sadece hastalığın belirtilerini durdurabilir veya azaltabilir.

Ana tedavi antihistaminikler ve adjuvanlarla ilaç tedavisidir. Aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

Porsuk şişman

Kış alerjilerine karşı porsuk yağ

Terapi sürecinde büyük dikkat, soğuk ve rüzgara karşı korumaya ödenmelidir. Bunu yapmak için, bu araçları kullanın:

 1. Soğuk yağlı kremlere maruz kalan vücudun maruz kalan bölgelerinin yağlanması. Dudaklarda hijyenik ruj kullanılır;
 2. porsuk yağının iyileştirici özellikleri vardır. Cilt için yararlı olan B, A vitaminleri, yağ asitleri içerir. Donmaya veya rüzgarlı soğuk havaya girmeden önce dudak, burun, yanaktan bulaşırlar. Biraz içeri girebilirsin.

Vücudu çevrenin etkisinden korumanın en kolay yolu, ağız, burun, yüzünü çekebilen sıcak giysiler, eldivenler, eldivenler, eşarplardır.

Soğuk algınlığı alerjisi, yavaş yavaş sertleştirme, silerek (hastalığın hafif belirtileriyle) oluşan önleyici tedbirler gerektirir. Çocuklar için bu önlemler kullanılmaz çünkü anjioödem , laringeal ödem, anafilaktik şok gelişmesi ile doludurlar .

Vitamin tedavisi, önlemler ve fizyoterapiyi güçlendirmek, sinir sistemini ve bağışıklığı güçlendirmek (masaj, yüzme, fizik tedavi, akupunktur) tüm hasta kategorileri için kullanılır. Alerjik reaksiyonlara eğilimli insanlar hipo-alerjik bir diyet izlemeli ve derhal tıbbi yardım almalıdır.

- Yandex.Direct ->

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.